Camera Operator – Film Lifetime Achievement Award

  • 1981: Albert Myers, SOC
  • 1981: James V. King, SOC
  • 1983: Til Gabani
  • 1986: David Kurland, SOC
  • 1990: Albert Bettcher, SOC
  • 1992: Owen Marsh, SOC
  • 1993: William N. Clark, SOC
  • 1994: Bill Johnson, SPC
  • 1995: Ralph Gerling, SOC
  • 1996: Joseph A. August Jr., SOC
  • 1998: Vaughn Wilkins
  • 1999: Howard Bloc, SOC
  • 2000: Lou Barlia, SOC

Camera Operator of the Year – Film

  • 2008: Jacques Jouffret, SOC Into the Wild
  • 2009: Robert Gorelick, SOC The Dark Knight
  • 2011: Colin Anderson, SOC The Town
  • 2012: Stephen Campanelli, SOC  J. Edgar
  • 2013: Mitch Dubin, SOC Lincoln
  • 2014: Peter Taylor, ACO, SOC Gravity
  • 2015: Chris Haarhoff, SOC Birdman
  • 2016: P. Scott Sakamoto, SOC The Revenant

Camera Technician Lifetime Achievement Award

  • 2001: Robet A. Torres
  • 2004: John Walker
  • 2007: Clyde E. Bryan
  • 2008: Scott Rathner
  • 2009: Bob Hall
  • 2011: Alan R. Disler
  • 2012: Zoran Veselic
  • 2013: Baird Steptoe
  • 2014: Bill Coe
  • 2015: David Eubank
  • 2016: Gregory Irwin

Governor’s Award

  • 1981: John Huston
  • 1983: Ernest Laszlo, ASC
  • 1986: Joseph Biroc, ASC
  • 1992: Frank Stanley, ASC
  • 1993: Kemp Niver
  • 1994: Steven Spielberg
  • 1995: Jacques-Yves Cousteau
  • 1996: Kathleen Kennedy
  • 1998: Ron Howard
  • 1999: James Burrows
  • 2000: Robert Wise
  • 2001: Sidney Poitier
  • 2004: Roger Corman
  • 2007: Haskell Wexler, ASC
  • 2008: Joe Dunton, MBE, BSC
  • 2012: Clint Eastwood
  • 2013: Penny Marshall
  • 2015: Alfre Woodard
  • 2016: Gary Lucchesi

Camera Operator – Video Lifetime Achievement Award

  • 1981: Sam Greenwald
  • 1981: Robert Fonarow
  • 1990: Paul Basta, SOC
  • 1992: Ben Wolf, SOC
  • 1993: Parker Roe, SOC
  • 1994: George Meyer
  • 1995: Joe Epperson, SOC
  • 1996: Bob Keys, SOC
  • 1998: John Lee
  • 1999: Wayne Orr, SOC
  • 2000: Susan A. Campbell, SOC

Camera Operator of the Year – Television

  • 2011: David Frederick, SOC Sons of Anarchy
  • 2012: Andrew Mitchell, SOC Glee
  • 2013: Andrew Voegeli, SOC Breaking Bad
  • 2014: Don Devine, SOC Mad Men
  • 2015: Christopher TJ McGuire, SOC True Detective
  • 2016: Steve Fracol, SOC Scandal

Mobile Camera Platform Operator Lifetime Achievement Award

  • 1981: Harry Jones
  • 1983: Larry Milton
  • 1996: J. David Jones
  • 1998: Jim Buck
  • 1999: Tom May
  • 2000: Gaylin P. Schultz
  • 2001: Elizabeth Ziegler, SOC
  • 2004: Clay Lacy
  • 2007: Tom Prophet Jr.
  • 2008: Larry McConkey
  • 2009: Al Cerullo
  • 2011: Pete Romano, ASC
  • 2012: Harry Rez
  • 2013: Brad Rea
  • 2014: Jack Carpenter
  • 2015: Alan Shultz
  • 2016: Jack Glenn

President’s Award

  • 1992: Philip Caplan SOC
  • 1993: Douglas Knapp, SOC
  • 1994: Howard Block, SOC
  • 1995: William Hines, SOC
  • 1996: Robert Marta, SOC
  • 1998: Jack Green, ASC
  • 1999: Dean Cundey, ASC
  • 2000: Stephen Lighthill, ASC
  • 2001: John Bailey, ASC
  • 2007: Denny Clairmont
  • 2008: Robert Primes, ASC
  • 2009: Larry Mole Parker
  • 2011: IATSE Local 80 Dolly Grips
  • 2012: Phil Radin
  • 2013: Kyra Sedgwick
  • 2014: Leonard Chapman
  • 2015: Dan Perry
  • 2016: Bruce Doering

Historical Shot

  • 1998: Garrett Brown, SOC Bound for Glory
  • 1999: Phillip H Lathrop, ASC Touch of Evil
  • 2000: David M. Walsh, ASC Bullitt
  • 2001: Leonard J. South, ASC Vertigo
  • 2004: Larry McConkey Goodfellas
  • 2007: Alexandar Calzatti I Am Cuba
  • 2008: Tilman Büttner Russian Ark
  • 2009: Nelson Tyler Funny Girl
  • 2011: Jost Vacano, ASC Das Boot
  • 2012: George Richmond Children of Men
  • 2013: Peter Robertson, ACO, SOC Atonement
  • 2014: James Michael Muro The Mighty Quinn
  • 2015: Andy Shuttleworth Boogie Nights

Camera Operator Lifetime Achievement Award

  • 2001: Michael St. Hilaire, SOC
  • 2004: Ray De La Motte, SOC
  • 2007: Norman Langley, SOC
  • 2008: Mitch Dubin, SOC
  • 2009: Michael Scott, SOC
  • 2011: Michael Ferris, SOC
  • 2012: Paul Babin, SOC
  • 2013: Bruce MacCallum, SOC
  • 2014: Christopher Haarhoff, SOC
  • 2015: Daniel Gold, SOC
  • 2016: Stephen Campanelli, SOC

Assistant Camera Lifetime Achievement Award

  • 1981: Walter Rankin
  • 1981: Joe Raue
  • 1981: Charles Termini
  • 1983: Emilio Calori
  • 1986: John Thoeny
  • 1990: Richard Meinardus
  • 1992: Robert Feller
  • 1993: Bruce Catlin
  • 1994: Ken Hale
  • 1995: Anthony Rivetti
  • 1996: Robert L. Greene
  • 1998: Cal Roberts
  • 1999: Gary-Olyn Armstrong
  • 2000: Ken Nishino

Still Photographer Lifetime Achievement Award

  • 1981: George Hurrell Sr.
  • 1983: Mel Traxel
  • 1986: Alfred St. Hilaire
  • 1990: Gene Stein
  • 1992: Dave Sutton
  • 1993: Bud Gray
  • 1994: Phil Stern
  • 1995: Douglas Kirkland, SMPSP
  • 1996: Peter Sorel
  • 1998: Elliott Marks, SMPSP
  • 1999: Wynn Hammer
  • 2000: Marcia Reed
  • 2001: Gemma La Mana, SMPSP
  • 2004: Stephen Vaughan
  • 2007: Melinda Sue Gordon, SMPSP
  • 2008: François Duhamel, SMPSP
  • 2009: Ralph Nelson
  • 2011: David James
  • 2012: Andrew Cooper, SMPSP
  • 2013: Melissa Moseley, SMPSP
  • 2014: Barry Wetcher, SMPSP
  • 2015: Suzanne Hanover, SMPSP
  • 2016: Murray Close

Distinguished Service Award

  • 2007: Timothy Wade
  • 2008: George Sprio Dibie, ASC
  • 2009: Andy Romanoff, SOC
  • 2011: Frank Kay
  • 2012: Sol Negrin, ASC
  • 2013: Woody Omens, ASC
  • 2014: Stan McClain
  • 2015: Gale Anne Hurd
  • 2016: Steven Manios Sr.

Technical Achievement Awards

Technical Achievement Awards honor persons whose inventions of innovative tools and techniques have made a distinct contribution to the art and craft of the camera operator. Past recipients have helped us shoot in all environments, from under the ocean to on the moon.

  • 1992
    Cinema Products Inc. and Garrett Brown, SOC
    Panavision Inc. and Albert Mayer, Sr.
    Arriflex Corporation
  • 1993
    Chapman Studio Equipment
    Nelson Tyler
    Sony Corporation
  • 1994
    J.L. Fisher Inc.
    John M. Stephens
    Buzz Aldrin and NASA
    O’Connor Engineering
  • 1995
    Vinten Broadcast
    Weaver/Steadman
    The Louma Crane
  • 1996
    The Worall Geared Head
    Phillips BTS Company and Wolter Wolthers
    Hydroflex
    Bob Nettmann and Matthews Studio Electronics, Inc
  • 1998
    Sachtler Fluid Heads
    Shotmaker Company
    Fuji Photo Optical Co. Ltd.
  • 1999
    Geo Film Group
    Technocrane Ltd.
    Cartoni USA
  • 2000
    Eastman Kodak Company
    Clairmont Camera and Kenneth Robings
  • 2001
    Hot Gears and Mehran Salamati
  • 2004
    ARRI
    Doggicam
  • 2007
    ARRI Group
    Preston Cinema Systems
  • 2008
    Panavision Genesis
    Steadicam Ultra2
  • 2009
    GPI/PRO Camera Support System
    Slit Scan Motion Picture Photography Process
  • 2011
    ARRI Alexa Camera
    Ultimate Arm Gyro-Stabilized Camera Crane
  • 2012
    Angénieux Optimo Lenses
    Grip Trix Electric Camera Car
  • 2013
    Canon, USA
    Dave Eubank
  • 2014
    PictorVision
    Motion Picture Marine
  • 2015
    Teradek, LLC
  • 2016
    Cartoni’s Lambda Head

 

2015 Presenters